Počet výsledků: 79

Otevřít filtraci

Antagonisté kyseliny listové neboli antifoláty jsou léky, které brání buňkám využívat kyselinu listovou k tvorbě DNA, čehož lze využít mj. k likvidaci nádorových buněk. Antagonisté kyseliny listové se proto používají zejména při léčbě některých typů zhoubných nádorů, ale někdy i při léčbě některých zánětlivých onemocnění, jako je například revmatoidní artritida. Antagonisté kyseliny listové se řadí mezi antimetabolity. Příkladem antagonistů kyseliny listové je metotrexát. Viz také antagonista, kyselina listová.

Kyselina listová, folát neboli vitamin B9 se řadí k vitaminům rozpustným ve vodě. Kyselina listová se podílí na normální krvetvorbě, funkci imunitního systému, psychické činnosti, snížení míry únavy a vyčerpání, přispívá k růstu zárodečných tkání během těhotenství. Významným zdrojem kyseliny listové jsou např. játra mladých zvířat, luštěniny či listová zelenina. Poznámka: Folát je anion (záporně nabitá částice), který je odvozen od kyseliny listové. Viz také kyselina, vitaminy, vitaminy skupiny B.

Listovité papily (lat. papillae foliatae) jsou jazykové papily, které se vyskytují v zadní části jazyka (zvláště po jeho stranách) a jsou zodpovědné za vnímání chuti, neboť se v nich nacházejí chuťové pohárky. Viz také papila, jazykové papily.

Listerióza je infekční onemocnění, jehož původcem je bakterie Listeria monocytogenes. Lidský organismus se s listeriózou obvykle vypořádá sám, ale u těhotných žen nebo u osob s oslabeným imunitním systémem může být průběh onemocnění závažný. Viz také listerie, Listeria monocytogenes.

Listerie (lat. Listeria) jsou rodem bakterií, které mohou vyvolávat listeriózu. Existuje několik druhů listerií. Z epidemiologického hlediska je nejvýznamnějším druhem Listeria monocytogenes, neboť tato listerie je patogenní pro člověka. Viz také listerióza, Listeria monocytogenes.

Listeria monocytogenes je bakterie, která způsobuje listeriózu. Viz také listerie, listerióza.

Antagonisté alfa-adrenergních receptorů je jiný název pro alfa-blokátory.

Antagonisté beta-adrenergních receptorů je jiný název pro beta-blokátory. Viz také antagonista, receptor.

Antagonisté estrogenových receptorů jsou léky blokující účinky estrogenů (ženských pohlavních hormonů) tím, že se vážou na estrogenové receptory. Antagonisté estrogenových receptorů se řadí mezi antiestrogeny a užívají se například při léčbě karcinomu prsu. Viz také antagonista, estrogenové receptory.

Antagonista je látka působící proti efektu jiné látky. Příklady: LSD jakožto antagonista serotoninu se váže v mozku na serotoninové receptory (tzn. na místa, kam se za normálních okolností váže serotonin) a vyvolává zcela jiné účinky, než by měl serotonin. Agomelatin jakožto antagonista 5-HT2C receptorů působí jako antidepresivum. Opakem antagonisty je agonista. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz antagonisté.

Zobrazeno 1 až 10 z 79

Počet výsledků